Decizia nr. 1067 din 28.11.2008
28.11.2008

privind amendarea cu 2500 a S.C. INFOTON S.R.L.
cu sediul în Arad, str. Eftimie Murgu nr. 74-76, jud. Arad
pentru postul de televiziune INFO TV
Întrunit în şedinţă publică în ziua de 28 noiembrie 2008, Consiliul Naţional al Audiovizualului a analizat raportul întocmit de Serviciul Inspecţie privind modul în care a fost reflectată, în emisiunile de ştiri difuzate în perioada 10 - 23 noiembrie 2008, activitatea de campanie electorală a reprezentanţilor partidelor politice înscrişi în competiţia pentru alegerea Camerei Deputaţilor şi a Senatului, de către postul de televiziune INFO TV.
Postul de televiziune INFO TV aparţine radiodifuzorului S.C. INFOTON S.R.L. (licenţa audiovizuală nr. TV-C 071.2/03.02.2005, decizia de autorizare nr. 570.1/11.12.2003).
În urma analizării raportului de monitorizare, membii Consiliului au constatat că radiodifuzorul a încălcat dispoziţiile art. 3 alin. (1) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, cu modificările şi completările ulterioare şi ale art. 3 din Decizia C.N.A. nr. 792/2008 privind principii şi reguli de desfăşurare a campaniei electorale pentru alegerea Camerei Deputaţilor şi a Senatului, prin intermediul serviciilor de programe audiovizuale.
Potrivit dispoziţiilor art. 3 din Legea audiovizualului, prin difuzarea şi retransmisia serviciilor de programe se realizează şi se asigură pluralismul politic şi social, diversitatea culturală, lingvistică şi religioasă, informarea, educarea şi divertismentul publicului, cu respectarea libertăţilor şi a drepturilor fundamentale ale omului.
Conform dispoziţiilor art. 3 din Decizia CNA nr. 792/2008, radiodifuzorii publici şi privaţi sunt obligaţi să asigure desfăşurarea unei campanii electorale, cu respectarea următoarelor principii :
a) echitate - fiecare candidat sau competitor electoral trebuie să aibă posibilitatea de a se face cunoscut electoratului ;
b) echilibru - o prezentare proporţională cu importanţa evenimentelor electorale, în cazul tuturor candidaţilor şi competitorilor electorali ;
c) imparţialitate - obligaţia radiodifuzorilor de a trata toţi candidaţii şi competitorii electorali obiectiv şi echidistant.
Membrii Consiliului au constatat că, nici în perioada 10-23 noiembrie, radiodifuzorul nu a reflectat în mod echitabil, echilibrat şi imparţial activităţile de campanie electorală a reprezentanţilor partidelor implicate în alegerile parlamentare, întrucât reprezentanţii PD-L au apărut de 47 de ori, cei ai PSD-PC au apărut de 15 ori, cei ai UDMR de 6 ori, în timp ce reprezentanţii PNL, ai PRM şi cei ai PNG-CD, niciodată.
Procedând astfel, radiodifuzorul nu a respectat principiile echităţii, echilibrului şi imparţialităţii reglementate de dispoziţiile art. 3 din Decizia CNA nr. 792/2008.
Principiile enunţate presupun ca toţi candidaţii şi competitorii electorali să fie trataţi obiectiv şi echidistant, astfel încât fiecare dintre aceştia să aibă posibilitatea de a se face cunoscut electoratului, beneficiind de o prezentare proporţională cu importanţa evenimetelor electorale.
Prin respectarea acestor principii se asigură, în egală măsură, pluralismul politic, informarea, şi educarea publicului, responsabilităţi ce revin mass-media într-o societate democratică, astfel încât, primind o informaţie echilibrată şi imparţială, electoratul să poată vota în cunoştinţă de cauză.
Faţă de aceste aspecte, ţinând cont de faptul că, anterior, radiodifuzorul a fost somat să intre în legalitate cu privire la respectarea acestor norme, membrii Consiliului au propus amendarea radiodifuzorului S.C. INFOTON S.R.L. cu suma de 2 500 lei.
Supusă la vot, propunerea de amendare a fost adoptată în condiţiile şi cu respectarea dispoziţiilor art. 15 din Legea audiovizualului, modificată.
În temeiul prevederilor art. 91 alin. (1) şi alin. (3) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, coroborat cu cele ale art. 20 din Decizia CNA nr. 792/2008 privind principii şi reguli de desfăşurare a campaniei electorale pentru alegerea Camerei Deputaţilor şi a Senatului, prin intermediul serviciilor de programe audiovizuale,
Consiliul Naţional al Audiovizualului adoptă următoarea
DECIZIE :
Articol unic : Radiodifuzorul S.C INFOTON SRL, având licenţa audiovizuală nr. TV-C 071.2/03.02.2005 şi decizia de autorizare nr. 570.1/11.12.2003 pentru postul INFO TV se sancţionează cu amendă în cuantum de 2500 lei pentru încălcarea dispoziţiilor art. 3 alin. (1) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, cu modificările şi completările ulterioare şi ale art. 3 din Decizia C.N.A. nr. 792/2008 privind principii şi reguli de desfăşurare a campaniei electorale pentru alegerea Camerei Deputaţilor şi a Senatului, prin intermediul serviciilor de programe audiovizuale.
Către,
S.C. INFOTON S.R.L.
cu sediul în Arad, str. Eftimie Murgu nr. 74-76, jud. Arad
pentru postul de televiziune INFO TV
Vă înaintăm, alăturat, Decizia C.N.A. nr. 1067/28.11.2008 privind amendarea cu 2.500 lei a radiodifuzorului S.C. INFOTON S.R.L şi vă atenţionăm că, potrivit dispoziţiilor Deciziei C.N.A. nr. 52/2003, aveţi obligaţia de a transmite în următoarele 24 de ore de la comunicare, sonor şi vizual, de cel puţin 3 ori, în intervalul orar 18.00-22.00, din care o dată în principala emisiune de ştiri, următorul text :
„Consiliul Naţional al Audiovizualului a sancţionat postul INFO TV cu amendă în cuantum de 2500 lei, întrucât, în cadrul emisiunilor de ştiri electorale, difuzate în perioada 10-23 noiembrie 2008, nu a prezentat în mod echitabil, echilibrat şi imparţial informaţii cu privire la activităţile de campanie electorală ale candidaţilor sau competitorilor electorali la alegerile parlamentare.
Astfel, în perioada menţionată, postul INFO TV a transmis informaţii numai cu privire la activitatea de campanie electorală a reprezentanţilor PDL, PSD-PC şi UDMR, în timp ce activitatea electorală a reprezentanţilor PNL, PRM şi PNG-CD, sau ai altor formaţiuni politice, nu a fost reflectată deloc.
Au fost încălcate astfel, dispoziţiile art. 3 din Decizia privind principiile şi regulile de desfăşurare a campaniei electorale, potrivit cărora, radiodifuzorii au obligaţia de a reflecta activităţile de campanie electorală în mod echitabil, echilibrat şi imparţial, oferind tuturor candidaţilor posibilitatea de a se face cunoscuţi electoratului.”
Vă atragem atenţia că textul nu poate fi difuzat în calupuri de publicitate.